Tvarování borovice lesní


Tvarování borovice, tak jak jsem si ho ve stručnosti zaznamenal a nafotil na podzimním setkání pěstitelů bonsají s názvem Bonsaje a suiseki - umění mistrů, konaném na loveckém zámku OHRADA na Hluboké nad Vltavou 4. září 1999.
Demonstraci tvarování borovice lesní předvedl host setkání pan Georg Reinhard ze Švýcarska, demonstrátor evropské úrovně, a to na vybrané borovici, kterou vyzvedl v přírodě ve švýcarských Alpách ....


Tvarování borovice 1 1. Výběr borovice ze tří navržených vzorků a důkladné studování pohledů z různých stran.
2. Borovice vybrána (ta vlevo). A nyní zásadní rozhodnutí - směr čelního pohledu a rozhodnutí o prvním řezu: celá dlouhá spodní větev musí pryč.
3. Po odstranění spodní větve jsou odstraněny (oškubány) loňské a předloňské jehlice a je započato s drátováním jednotlivých větví a větviček pro jejich vytvarování.
4. Horní větev vzhledem k návrhu celkové kompozice bylo rozhodnuto ohnout téměř o 180 stupňů zpět. Aby větev tento ohyb vydržela a nepraskla, bylo nutno ji pře vydrátováním omotat lýkem namočeným ve vodě a pak s citem postupně ohýbat do žádaného směru a zafixovat.
5. Podložení bedýnkou napovídá, jak šikmo bude veden kmen po vysazení do misky. Další dlouhá diskuse o budoucím tvaru nakonec rozhodla o odstranění horní větve.
6. Poslední ohýbání vydrátovaných větví a již se rýsuje konečný tvar borovice. Nyní můžeme porovnat tvar a velikost původní rostliny s její velikotí a tvarem po dokončení díla. Na úplně poslední snímek, zachytit konečný vzhled, mi bohužel došel film. Ale i z tohoto snímku je vše jasné: moc z ní nezbylo, přežije to ... ?


   
Autor: Jan Braum  -  http://janbraum.unas.cz

E-mail
janbraum@volny.cz